Dzisiaj premiera bardzo ciekawego splitu od labelu Koty Records pod tytułem “BSNT // Odczuwaj Lekki Dyskomfort”, a na nim wyśmienite granie od pojawiających się już na naszych łamach kapel: Zespołu Sztylety i Żurawi. Przez 30 minut dostajemy całe spektrum punkowych klimatów od wkurwienia i napięcia, po bardziej melancholijną odsłonę gatunku. Bo chociaż muzycznie jest tutaj dużo bardziej różnorodnie, to mam wrażenie, że ten właśnie punkowy duch jest tym, co spaja całe wydawnictwo.

Zaczyna się od strony ZS i to jest najlepsza odsłona Sztyletów, jaką do tej pory słyszałem. Zarówno „Kolega w Potrzebie” jak i „Ćwierć” nie bawią się w półśrodki, tylko chwytają słuchacza za fraki od pierwszego dźwięku i nie puszczają do końca. I chociaż od czasu do czasu dostaniemy bardziej melodyjny fragment na złapanie oddechu, to tylko krótkie momenty spokoju przed burzą. To, co wyróżnia część splitu Sztyletów to świetnie podany wokal, a w szczególności jego wykrzyczane prosto z bebechów fragmenty – nie znajdziemy tutaj nawet śladu ściemniania.

Na stronie Ż, dostajemy bardziej liryczny i melancholijny materiał. Mniej jest tutaj mówienia wprost, a więcej spokojnego spojrzenia z dystansu, gdzie ostrość gitary jest często zmiękczona głębią syntezatorowych barw.  Dobrze robi to też samemu flow albumu, bo po wykręconej na 110% intensywności początku potrzebowałem tego stopniowego wyciszenia. Mamy więc do czynienia nie tylko ze splitem, ale z bardzo spójnym albumem, na którym obie kapele doskonale się uzupełniają. Oby więcej takich niespodzianek! //NS


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.