ARCHIWUM FUNDACJI DK

Benefit//benefis DLA KONTRASTU

Jesienią 2021, w roku dziesięciolecia istnienia kolektywu DLA KONTRASTU, Fundacja zorganizowała całodzienne wydarzenie z okazji tego jubileuszu, służące również zbiórce funduszy na nagrania kolejnego albumu DK, EPki Zimne kraje wydanej digitalowo zaledwie kwartał później. Benefit odbywał się przez całą niedzielę w warszawskim Domu Zabawy i Kultury DZiK; zgodnie z wiodącą ideą kolektywu, było to wydarzenie o charakterze niezobowiązującego spotkania przyjaciół – pojawiło się na nim wiele bliskich zespołowi osób, tak wśród uczestników, jak wykonawców. Od południa trwały fundacyjne Targi Offowych Wydawców, na które przyjechało że stoiskami kilkanaście niezależnych labeli, w bloku popołudniowym odbył się spektakl improwizowany Grupy Dobrze i folkowy potańc, w ramach którego korowód prowadzili Olek Kwietniak, Miłka Majczyno i Piotr Jaszczur Śnieguła, zaś w bloku wieczornym trzy koncerty zagrali kolejno: trio Tarapaty, kapela gospodarzy i Miron Grzegorkiewicz, który w ramach projektu M8N zreinterpretował – również obchodzący dziesięciolecie – materiał z albumu Flickers jego dawnego duetu HowHow.

Benefit był wydarzeniem rozwijającym eventową działalność Fundacji, która ma na koncie organizację ponad 70 koncertów, w tym własnej kapeli, ale też zespołów Shklo, Ślady, PRD, Liryka Wiejska, QX, Bez, współpracę z festiwalami, jak np. szczeciński Kontrapunkt czy poznańska Offensywa Teatralna, i offowymi teatrami.

Próba dźwięku // Trasa SHKLO-DK

Pierwszym projektem pod asupicjami Fundacji była trasa koncertowa ukraińskiego zespołu Shklo z Charkowa i warszawskiej kapeli organizatorów DLA KONTRASTU. Na rzecz dziesięciu koncertów (w tym również po jednym w Wiedniu, Pradze i Bratysławie) Fundacja wydała EPkę z muzyką Shkla, która do dziś jest jedynym fizycznym wydawnictwem tego zespołu. Trasa była rodzajem samopoznawczego eksperymentu, w jej czasie zrealizowany został pełnometrażowy filmowy dokument Próba dźwięku. Autor filmu, łódzki artysta znany jako Łukasz z Bałut sportretował w nim wspólne zmagania obu młodych kapel z rytmem codziennego koncertowania, rozpoznaniami na temat muzycznego rynku i progu wejścia w branżę, ale przede wszystkim – sam spędził z obiema kapelami czas, który zmienił wszystkim życie. Próba dźwięku to więc przede wszystkim opowieść o przyjaźni możliwej dzięki twórczości. Co innego pozwoliłoby kilkunastu osobom z dwóch krajów spędzić dwa tygodnie w jednym busie?

Film miał publiczne pokazy w Warszawie i w Łodzi, obecnie można zobaczyć go w całości na platformie YouTube.

Portal DLA KONTRASTU

A title

Image Box text

Jeszcze przed założeniem Fundacji jej ekipa jako grupa nieformalna założyła portal poświęcony kulturze niezależnej. Inicjatywa trwała około rok na przełomie 2015/2016 i rozwiązała się, nie znalazłszy finansowania; w tym czasie dziesięcioro autorek i autorów opublikowało na jego łamach ponad trzydzieści tekstów, dotyczących wielu dziedzin twórczości, od muzyki, przez sztuki wizualne, teatr, aż po raczkujący wówczas w Polsce mentalizm.