ARCHIWUM FUNDACJI DK

Polska z Offu na wrOFF Showcase

Podczas delegackiej obecności na wrOFFie 2024 Karol miał możliwość ponownego spotkania z Marcinem Bąkiewiczem, dyrektorem AntyRadia. Co zmieniło się w ciągu dwóch lat od poprzedniej ich rozmowy, w jakim miejscu jest inicjatywa Polska z Offu, a w jakim kapela DLA KONTRASTU – te fundacyjne insajdy razem z kilkoma refleksjami wokół branży muzycznej znajdziecie na YouTube’ie. WrOFF jest cudowną, kameralną imprezą, podczas której czuć bardzo jednoznacznie offowego, DIY-owego ducha – przy pełnej profesjonalności realizacji Festiwalu. Dziękujemy za zaproszenie, serdeczność i inspiracje!

Polska z Offu u Artura Rawicza

Podczas poznańskiego showcase’u NEXT FEST, na którym od początku jako organizatorzy Polski z Offu mamy przyjemność być delegatami, Karol miał okazję wziąć udział w podcaście Rozmowy Rawicza – Muzyka Kultura Żyćko, gdzie razem z Mateuszem Wawrzyszkiewiczem, prowadzącym stronę Najlepszy muzyczny adres, pozastanawiali się nad kategorią offowości w muzyce. I, jak to przy próbach wykucia definicji zjawiska tak nieokreślonego jak niezależna twórczość, szczęśliwie nie doszli do konkluzji – ale po drodze mieli kilka nieoczywistych myśli. Odcinek do odsłuchania na platformach albo obejrzenia pod linkiem obok. Dziękujemy Arturowi za zaproszenie!

Mini-trasa Tomasz Nowak // Kuba Holick

Mini-trasa to idealne określenie na czterokoncertowy przedłużony weekend, który zorganizowaliśmy w marcu 2023 dwóm singer-songwriterom, Tomkowi Nowakowi i Kubie Holickowi. Poznali się we środę, a od czwartku żyli ze sobą jakby nigdy nie wysiedli ze wspólnego nightcruisera! Z Tomciem znamy się od lat i tak samo długo podziwiamy jego sceniczną pewność i charyzmę; z kolei wrażliwość Holicka, którego znamy dzięki Summercampowi Tak Brzmi Miasto, roztapia skały. Mogą się o tym przekonać się wszyscy, którzy śledzą nasze fundacyjne wydawnictwo – EP Holicka, co wynikło bezpośrednio z tej trasy, jest czwartym tytułem w naszej serii Sposoby. Razem przejechaliśmy w te 4 dni przez 5 województw i graliśmy, niezależnie od okoliczności, dzień po dniu, kolejno w La Boheme w Warszawie, Domu Wesołka w Makowie Mazowieckim, Klubokawiarni w Gdyni i PERSie w Toruniu. To nieduże działanie, ale fajnie sobie na nowo pokazać, że między codzienną pracą a pracą można sobie zorganizować codzienność tak kompletnie inną, o takiej gęstości i intensywności.

Udział DLA KONTRASTU w Tak Brzmi Miasto

W 2022 roku Karol uczestniczył w Inkubatorze i Summercampie Tak Brzmi Miasto – inicjatywie wyrosłej z krakowskiego środowiska muzycznego, mającej na celu wspieranie offowych muzyków i managerów, samozarządzających się kapel i działaczy branży muzycznej. Wyjechał z niego z niepodważalnym wzmocnieniem, o którym pisaliśmy tutaj i niezliczonymi kontaktami, które zaowocowały w niedługiej przyszłości współpracami wydawniczymi z Holickiem, Bartkiem Mieżyńskim i koncertowymi m.in. z Tańką Szafraniec i Muską. O ścieżce prowadzącej od zespołu DLA KONTRASTU do inicjatywy Polska z Offu opowiedział przy tej okazji Marcinowi Bąkiewiczowi – posłuchajcie tego wywiadu!

Benefit // benefis DLA KONTRASTU

Jesienią 2021, w roku dziesięciolecia istnienia kolektywu DLA KONTRASTU, Fundacja zorganizowała całodzienne wydarzenie z okazji tego jubileuszu, służące również zbiórce funduszy na nagrania kolejnego albumu DK, EPki Zimne kraje wydanej digitalowo zaledwie kwartał później. Benefit odbywał się przez całą niedzielę w warszawskim Domu Zabawy i Kultury DZiK; zgodnie z wiodącą ideą kolektywu, było to wydarzenie o charakterze niezobowiązującego spotkania przyjaciół – pojawiło się na nim wiele bliskich zespołowi osób, tak wśród uczestników, jak wykonawców. Od południa trwały fundacyjne Targi Offowych Wydawców, na które przyjechało że stoiskami kilkanaście niezależnych labeli, w bloku popołudniowym odbył się spektakl improwizowany Grupy Dobrze i folkowy potańc, w ramach którego korowód prowadzili Olek Kwietniak, Miłka Majczyno i Piotr Jaszczur Śnieguła, zaś w bloku wieczornym trzy koncerty zagrali kolejno: trio Tarapaty, kapela gospodarzy i Miron Grzegorkiewicz, który w ramach projektu M8N zreinterpretował – również obchodzący dziesięciolecie – materiał z albumu Flickers jego dawnego duetu HowHow.

Benefit był wydarzeniem rozwijającym eventową działalność Fundacji, która ma na koncie organizację ponad 70 koncertów, w tym własnej kapeli, ale też zespołów Shklo, Ślady, PRD, Liryka Wiejska, QX, Bez, współpracę z festiwalami, jak np. szczeciński Kontrapunkt czy poznańska Offensywa Teatralna, i offowymi teatrami.

Fot.: Monika Weis

Próba dźwięku // Trasa SHKLO-DK

Pierwszym projektem pod auspicjami Fundacji była trasa koncertowa ukraińskiego zespołu Shklo z Charkowa i warszawskiej kapeli organizatorów DLA KONTRASTU. Na rzecz dziesięciu koncertów (w tym również po jednym w Wiedniu, Pradze i Bratysławie) Fundacja wydała EPkę z muzyką Shkla, która do dziś jest jedynym fizycznym wydawnictwem tego zespołu. Trasa była rodzajem samopoznawczego eksperymentu, w jej czasie zrealizowany został pełnometrażowy filmowy dokument Próba dźwięku. Autor filmu, łódzki artysta znany jako Łukasz z Bałut sportretował w nim wspólne zmagania obu młodych kapel z rytmem codziennego koncertowania, rozpoznaniami na temat muzycznego rynku i progu wejścia w branżę, ale przede wszystkim – sam spędził z obiema kapelami czas, który zmienił wszystkim życie. Próba dźwięku to więc przede wszystkim opowieść o przyjaźni możliwej dzięki twórczości. Co innego pozwoliłoby kilkunastu osobom z dwóch krajów spędzić dwa tygodnie w jednym busie?

Film miał publiczne pokazy w Warszawie i w Łodzi, obecnie można zobaczyć go w całości na platformie YouTube.

Portal DLA KONTRASTU

A title

Image Box text

Jeszcze przed założeniem Fundacji jej ekipa jako grupa nieformalna założyła portal poświęcony kulturze niezależnej. Inicjatywa trwała około rok na przełomie 2015/2016 i rozwiązała się, nie znalazłszy finansowania; w tym czasie dziesięcioro autorek i autorów opublikowało na jego łamach ponad trzydzieści tekstów, dotyczących wielu dziedzin twórczości, od muzyki, przez sztuki wizualne, teatr, aż po raczkujący wówczas w Polsce mentalizm.