A ta płyta to czysta frajda! Jerz Igor wyspecjalizował się w graniu muzyki dla dzieci i młodzieży, choć samemu będąc osobnikiem 30+, także czuję się w pełni kompetentnym odbiorcą „Wyspy”. Bo jest to płyta chwytliwa i skoczna, pełna poczucia humoru (także tego muzycznego, co jest wielką sztuką!), ale też wyrafinowana kompozycyjnie i aranżacyjnie. I której słuchacze traktowani są bardzo serio, niezależnie od wieku. Jest to też cudowny misz-masz stylistyczny: bywa, że pobrzmiewają tu łagodniejsze tony dawnego Smashing Pumpkins, ale kiedy rozbrzmiewają syntezatory i dziecięcy chórek, wydaje się, że twórcy nieco ironicznie puszczają oko do klasyka polskiej piosenki dla dzieci, czyli Majki Jeżowskiej. Wszystko jest to wykonane niezwykle smacznie i z gustem, łącznie ze świetnymi tekstami, które mądrze odnoszą się do dziecięcego świata, nie infantylizując swojego słuchacza. Taka na przykład tytułowa „Wyspa”, którą znajdziecie na naszej najnowszej playliście, to apologia uważności wobec emocji – pozwalania sobie na złość, gdy ją czujemy.

Warto dodać, że album ten jest też wydarzeniem nieomal towarzyskim, a to ze względu na mnogość i nietuzinkowość zaproszonych na niego gości. Teksty napisali tu Dorota Masłowska – znana ze swojego nowatorskiego języka pisarka i felietonistka, czy Grzegorz Uzdański – poeta, pisarz, improwizator, którego możecie kojarzyć jako mistrza stylizacji – autora fanpage’a „Nowe wiersze sławnych poetów”. Zaś w finałowych, chyba najbardziej eksperymentalnych „Urodzinach” usłyszeć można głos znany ze zgoła innych kontekstów: Alex Freiheit z SIKSY. //SK


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.