Za Winklem

BIO

za winklem

Za Winklem powstało w 2012 roku z inicjatywy wokalistki i aktorki Heleny Marczewskiej oraz rekonstruktora historycznego i klawiszowa Szymona Domagały. Projekt na różnych etapach wspierali też gitarzysta Tomek Nowakowski oraz producent i multiinstrumentalista Paweł Czyżak. W repertuarze łączyły się teksty autorskie Heleny, wiersze Jonasza Kofty i piosenki pisane przez Karola Drozdowskiego, w tym nawet jeden cover DLA KONTRASTU. Estetyka piosenki poetyckiej przefiltrowana przez brzmienie postrockowej ballady charakteryzowała się surową elegancją (elegancką surowością?) i dawała przestrzeń dla emocjonalnej interpretacji słowa. Za Winklem to też jedyny zespół muzyczny, w którym klawiszowiec grywał koncerty wyłącznie lewą ręką, ponieważ prawa dłoń zrastała mu się po głębokim cięciu XIX-wiecznym tasakiem saperskim.

Po dwóch latach sporadycznego i niespiesznego grania, podczas których m.in. zwyciężyło w Festiwalu im. Jonasza Kofty, Za Winklem zawiesiło działalność do odwołania.

Dyskografia

Live at Tygmont  – EP (2012, bootleg)

Za Winklem Live at Tygmont cover

Nielegalny, bo zrealizowany dyktafonem, ale autoryzowany zapis zimowego koncertu w warszawskim klubie Tygmont, szczególnego koncertu w dotychczasowej karierze zespołu: to wtedy Szymon grał z prawą ręką na temblaku, co uniemożliwiło wykonanie pełnego setu. Niskie dźwięki uzupełniał na basie Norbert Sosik. Za oknami padał gęsty śnieg.

  1. Ballada o pustych ramach
  2. Kantyczka Franka
  3. Drozdowski
  4. Nowicki (DK cover)
  5. Jeszcze raz
  6. Śnieży
  7. Bis: Jeszcze raz

Pobierz album

Ballada o pustych ramach, Kantyczka Franka, Drozdowski – single, nieprzynależne żadnemu wydawnictwu (2012-2013)

Utwory realizowane od czasu do czasu w studio u Pawła Czyżaka w wyjątkowo wolnych tempach. Dwa pierwsze do tekstów Jonasza Kofty, trzeci – zgodnie z tytułem.
Pobierz utwór -> Ballada o pustych ramach
Pobierz utwór -> Kantyczka Franka
Pobierz utwór -> Drozdowski

Galeria

Dla prasy

Działalność zespołu zawieszona do odwołania.

Kontakt