Gradu / Szym

BIO

logotyp graduszym

Projekt Gradu/Szym to połączenie konceptualnego, literackiego rapu z progresywnymi elektronicznymi kompozycjami. Klasyczny duet raper/producent zawiązał się w 2010 roku w pracy nad EPką Terapia uzależnień i szybko zaowocował włączeniem Szyma do składu PRD, po czym założeniem DLA KONTRASTU.

Bity Szyma nie dają się łatwo podporządkować konkretnemu gatunkowi – słychać w nich echa trip-hopu, ale równorzędną rolę odgrywają w nich ambient, rave czy dance z lat 70. Gradu z kolei skupia się zwłaszcza na opowiadaniu historii, rozpiętych między suchym, dokumentalnym opisem, a metafizyką moralitetu. Utwory duetu to typowo miejska muzyka, mocno zakorzeniona w absurdach życia wśród murów i bram.

Dyskografia

Do nieba nie tędy – LP (2015, w przygotowaniu)

dnnt

Album powstawał internacjonalnie. Szym podczas niemal rocznego pobytu w Londynie (2011-2012), gdzie zajmował się smażeniem fish & chips, polewaniem piwa za barem w centrum miasta oraz – last but not least – szukaniem szczęścia u boku dziewczyny, tęsknił za twórczością na tyle, że rozpoczął pracę nad materiałem muzycznym, który sukcesywnie dosyłał do Gradowi do Warszawy. Tymczasem w Warszawie sprawy miały się nie lepiej. Literacka odpowiedź Grada na muzykę Szyma ugruntowała główny temat płyty, która opowiada o różnych obliczach poszukiwania spełnienia.

 1. Do nieba nie tędy – cz. 1
 2. Sausage butty
 3. Miasto rozbitków
 4. Nie lepiej
 5. Jazda
 6. Dłonie
 7. Anieli
 8. Oddech
 9. Skazani na łaskę
 10. Piątek w lesie
 11. Do nieba nie tędy – cz. 2

Dzisiaj – singiel, nieprzynależny żadnemu wydawnictwu (2013)

Spontaniczny numer, wymierzony w krzykaczy o wąskich horyzontach.

Terapia uzależnień – EP (2012)

terapia booklet 01

Pierwsza kolaboracja Grada z Szymem. Spotkanie pozornie odległych wrażliwości, pierwsza próba wypracowania na ich bazie interesującej jakości muzycznej oraz zgodnej wypowiedzi. Nowe doświadczenie dla obu – i, jak się okazało, konstytutywne dla dalszej współpracy na wielu płaszczyznach.

 1. Tylko słowa
 2. Babie lato
 3. SMS
 4. Oczami
 5. A ja dzwonię, dzwonię
 6. Na mojej ścianie
 7. Złoty strzał

Pobierz album

Galeria

Dla prasy

Strona w przygotowaniu

Kontakt