Gradu Solo

BIO

gradu prd

Gradu, czyli Adam Karol Drozdowski, rapować zaczął dzięki głębokiej niechęci do hip-hopu. Niechęć kazała mu poznać lepiej wroga, a kiedy to się stało, zakochał się w literackich możliwościach, jakie daje rap. Od tamtej pory nie rozstaje się z kolejnymi, zapisywanymi maczkiem, skoroszytami. Kiedy akurat nie zajmuje się pisaniem zawodowym, pisaniem dla PRD, DLA KONTRASTU, czy Gradu/Szym, ewentualnie pisaniem piosenek dla zaprzyjaźnionych wokalistek, czuje dyskomfort i niepokój, i zabiera się za pisanie płyt solowych lub w kolaboracjach. Traf lub brak systematyczności chciał jednak, że większość z nich nie przetrwała w formie nadającej się do publikacji – albo paliły się dyski w studiach nagrań, albo w jego komputerach. Zachowane skrawki i nagrywane prodiżem szkice dają jednak nadzieję, że albumy sprzed lat ujrzą kiedyś światło dzienne w formie ekskluzywnych archiwaliów.

Dyskografia

Lata – EP (2015, z Ksantypem i DJem Maestro, w przygotowaniu)

EPka nagrana na bitach odgrzebanych w głębinach dysku przez Ksantypa (niegdyś gitarzysta łódzkiej Moutzy, dziś NTK Ekipy). Miała być luźna i nagrana na szybko, okazała się cięższa i nagrywana na przestrzeni roku. Bity z przełomu mileniów powinny być trueschoolowe, ale Ksanio nigdy nie myślał trueschoolem. Dziwny, zaczepny twór, który powinien był zostać nagrany na kasecie. Całość ubarwia skreczami DJ Maestro, gościnnie pojawia się duet Igo&Ado oraz KaWu.

 1. Poznaj
 2. Wehikuł
 3. Rewolta
 4. Piękne czasy
 5. Clerasil
 6. Prawdziwy rap – skit
 7. Zrobię to

Szpital na peryferiach – EP (2014, z Igo, Orderem, Peude i Jaskółem)

Spontaniczny projekt studia Falkonrec., zrzeszający podziemnych raperów o skrajnie różnych wrażliwościach i flow. W dowcipny sposób operuje stylistyką horrorcore’u, ale nie sposób nie uśmiechnąć się przy groteskowo krwawych, buńczucznych wersach.

 1. Digipack Pandory
 2. Chory szpital
 3. Zaginione zwłoki – skit
 4. Nie uciekniesz mi
 5. Kołysanka

Najbardziej oczekiwana płyta tego roku mixtape – LP (2010)

najbardziej oczekiwana

Dziesięć wakacyjnych dni w sezonie, w którym każdy wydawany album zapowiadano jako najbardziej oczekiwaną płytę roku. Popołudniami wymyślanie tematu i wybieranie bitu, wieczorami pisanie, rano ćwiczenie, przed obiadem nagrywanie – i tak w kółko. Dobry sposób na nudę. Gościnnie głosów użyczają Hela Marczewska i Giecie.

 1. Mam ochotę
 2. Asortyment
 3. Zajebiście jest być dziewczyną rapera
 4. Pobłażliwie
 5. PRD, kurwy
 6. Animuj!
 7. Mój hardkor
 8. Poszukiwacze
 9. Światło
 10. Klasyk dla ludzi

Pobierz album

Giees2 mixtape – EP (2009)

GIEES2FRONT SZKIC

Kontynuacja pierwszego Gieesu, znacznie bardziej wyważona, może jeszcze nie afirmatywna, ale świadcząca o zdecydowanie większej zgodzie na świat. Selekcja nieoczywistych bitów, pierwsze wynajmowane za pieniądze studio, silna wiara w to, że materiał jest pełnoprawnym początkiem życia z rapem. Studio nie było warte pieniędzy, materiał przepadł, ale wiara została.

 1. Outro
 2. Kilka słów o podejściu do muzyki
 3. Letniak
 4. Dwie zwrotki o miłości
 5. Siła 2
 6. Krótki kawałek o pisaniu w nocy
 7. Sny o potędze
 8. Intro

Pobierz album

Giees mixtape – LP (2007)

Dziś już nawet Gradu nie pamięta, jaki miał być układ tego albumu. Nagrania nie zachowały się żadne, tekstów kilka na krzyż. Pewne jest, że wtedy zaczęły się jego eksperymenty z formą, wplatanie poetyckich recytatyw między szorstkie rapowane zwrotki, introspekcje przykrywane metaforą. Pewne też, że na ten czas przypadał największy okres hormonalnego buntu wobec rzeczywistości, więc jakkolwiek album posłużył wypracowywaniu stylu, dobrze, że pozostał tylko w życzliwej pamięci jego autora.

Galeria

Dla prasy

Strona w przygotowaniu

Kontakt