Dla Kontrastu

BIO

logo dk

Zespół powstał w 2011 roku jako kontynuacja drogi hiphopowego podziemnego składu PRD, łącząca autorskie rapowane teksty z komponowaną i wykonywaną w całości na żywo muzyką, korzystającą z wielu gatunków – od progresywnego rocka, przez punk, blues, funk, aż po folk, bossa novę czy piosenką poetycką – przefiltrowanych przez wspólnie wypracowaną wrażliwość.

DLA KONTRASTU to projekt, który wyrósł z potrzeby przeżycia muzycznej przygody i otwarcia się na różnorodne stylistyki. Każdy z członków zespołu wychowywał się na innych gatunkach, każdy ma inne upodobania muzyczne, stąd wypadkowa wspólnych poszukiwań okazuje się być zjawiskiem niepowtarzalnym. Ponadto zespół tworzą ludzie, którzy poza muzyką zajmują się najróżniejszymi gałęziami uczestnictwa w kulturze, od krytyki teatralnej i dziennikarstwa, przez działalność plastyczną, PR, socjologię, po rekonstrukcje historyczne – stąd duża rozpiętość zainteresowań i otwartość na współpracę oraz poczucie misji kulturotwórczej. DLA KONTRASTU gna ciągły głód nowych horyzontów, dlatego zespół walczy o poszerzanie horyzontów u słuchaczy!

W skład DLA KONTRASTU wchodzą: Adam Karol Drozdowski (tekściarz, raper), Michał Ostrowidzki (tekściarz, raper), Tomasz Nowakowski (gitarzysta), Szymon Kazimierczak (gitarzysta, multiinstrumentalista), Norbert Sosik (basista), Szymon Domagała (klawiszowiec), Tomasz Nowak (bębniarz, multiinstrumentalista, wokalista), Adam Daniszewski (bębniarz, wokalista). Z DK grali również: Miron Grzegorkiewicz (tu klawiszowiec) i Aleks Sucharski (gitarzysta).

Dyskografia

DalekoLP (2020

„DALEKO” to 12 utworów-opowieści o otwartych muzycznych strukturach podporządkowanych poetyckiej logice. Ich centralnym motywem są ogniska: te wokół których gromadzą się ludzie, te których się szuka, żeby być z kimś i określić samego siebie. Słychać tu wiele różnych tradycji i gatunków: jest tu indie rock, wpływy piosenki poetyckej, ale i przestrzenne dźwiękowe pejzaże. Nazywamy tę fuzję gatunków literackim rockiem. Nasza muzyka lubi być słuchana w skupieniu, chcemy z jej pomocą zabierać słuchaczy w podróż, dostarczać przeżyć.

Album nagraliśmy w Monochrom Studio w Gniewoszowie na setkę, by zachować organiczny, piwniczny charakter naszej muzyki. Za oprawę wizualną płyty odpowiedzialna jest Aleksandra Czudżak, wybitna ilustratorka młodego pokolenia.
CD1:
 1. Ogniska
 2. Tańczyć
 3. Żurawie
 4. Mistrz
 5. Zbyt Daleko
 6. Święta NN. (od pajęczyn letnich)

CD2:

 1. Złość
 2. Miejscowość z jutrem w nazwie
 3. Tajnia
 4. Snycerz
 5. Jesiennik III
 6. Trudne dyskoteki

SuperfancyEP (2015)

superfancycoverPięcioutworowy minialbum jest z jednej strony zamknięciem czteroletniego etapu działalności zespołu – składają się na niego nowe aranżacje trzech numerów stworzonych podczas pierwszych prób DK oraz dwa utwory premierowe. Z drugiej zaś, Superfancy jest niezobowiązującą zabawą z różnymi formami okołorockowego grania. Kolorowa okładka i skoczne rytmy to rzecz jasna pic na wodę – wciąż „stąd aż po szczyt, gdzie droga się kończy, / straconych uśmiechów ściga mnie list gończy”.

 1. Porno
 2. Tired & Superfancy
 3. Barykady
 4. Take-off
 5. Krzyknęło

Singiel>>>

List otwarty singiel, nieprzynależny żadnemu wydawnictwu (2015)

Utwór powstał w reakcji na rozczarowania Karola i zespołu formułami pracy w kulturze. Brak etosu twórczej pracy, skupienie wyłącznie na wirtualnych wskaźnikach popularności, a nie na jakości działań, niegodne zachowania organizatorów imprez, pracodawców i współpracowników, wyzysk i brak długofalowego myślenia to nieodłączne elementy dzisiejszego rynku sztuki. Dlatego List… może być traktowany jako anty-manifest pozamuzycznej działalności zespołu – Fundacja i Portal mają być krokiem w stronę poprawy sytuacji w kulturze niezależnej.

Nieumiejętnie live @ Sen Pszczoły (2014)

nieumiejętnie live cover

Rejestracja koncertu, który odbył się 5 kwietnia 2014 podczas premiery albumu Nieumiejętnie. Zawiera wykonania wszystkich utworów z longplaya, a także My Embodied Fantasy, solowy utwór Tomasza Nowaka (perkusisty zespołu) Barykady oraz premierowo Ocalenie. DK towarzyszyli goście, którzy pojawili się na płycie, a także przyjaciele zespołu – Miron Grzegorkiewicz (How How, Daktari), Wredny Kozacko (Bałagany na Bani), Justyna Jary (PompaDur, Księżycovo), Tek (NTK), Rafał Galus (Maze of Sound), Janek Marczewski oraz DJ Broda.

 1. Nieumiejętnie
 2. Waits
 3. Na wiatr
 4. Bajka
 5. B-T
 6. My Embodied Fantasy
 7. Pielgrzym
 8. Ślepnę
 9. Wrześniowy
 10. Jezus z Polski
 11. Nowicki
 12. Z dalekich krain
 13. Oddaj mi te dni
 14. Ocalenie
 15. Barykady 

Pobierz album

NieumiejętnieLP (2014)

nieumiejętnie cover

Debiut płytowy zespołu, w zamierzeniu przekrój wielomiesięcznych poszukiwań muzycznych, w efekcie zapis wewnątrzzespołowych napięć oraz rozczarowań związanych z wchodzeniem w dorosłość. Wszelkie pokoleniowe diagnozy oraz ustępy świadczące o egzystencjalnym niepokoju autorów płyty są najzupełniej przypadkowe.

Trzynaście utworów na płycie Nieumiejętnie powstawało na przestrzeni dwóch lat, zaś rejestracja jest wypadkową różnorodnych muzycznych inspiracji oraz licznych towarzyskich i artystycznych spotkań. Podczas nagrań zespół współpracował m.in. z wokalistkami: Olą Bilińską (Babadag, Bye Bye Butterfly), Justyną Jary (PompaDur, Księżycovo); muzykami: Mironem Grzegorkiewiczem (HowHow, Daktari), Bartoszem Smorągiewiczem (PropaBanda), Aleksem Sucharskim (Fission); raperem Tekiem (NTK), zespołem Bałagany Na Bani czy Piotrem Fronczewskim.

 1. Głód horyzontu
 2. Nieumiejętnie
 3. Na wiatr
 4. Bajka
 5. Z dalekich krain
 6. B-T
 7. Pielgrzym
 8. Ślepnę
 9. Wrześniowy
 10. Jezus z Polski
 11. Nowicki
 12. Waits
 13. Oddaj mi te dni 

Odsłuch albumu>>>

vol.1 – EP (2011-2012)

vol. 1 cover

Pierwsza próba rejestracji materiału, który powstał podczas spotkań w trzyosobowym składzie, w piwnicy przy Krakowskim Przedmieściu. Nagrania i miks wykonano na tosterze, a całość zmasterowano przy pomocy wielozadaniowego robota kuchennego firmy Atlon.

 1. Każdego dnia
 2. Budzi się
 3. Pielgrzym
 4. Nowicki
 5. A nogi tańczą

Pobierz album

Galeria

Dla prasy

Strona w przygotowaniu

Kontakt